Nazwa projektu:
MESH
Czas trwania:
2010 - 2012
Źródło finansowania:
H2020
Budżet projektu:
PLN
Opis projektu:
Projekt badawczy podejmuje problematykę ciągłego monitorowania parametrów warstwy fizycznej i podwarstwy MAC w węzłach bezprzewodowej sieci kratowej oraz gromadzenia i przetwarzania wyników pomiarowych, w krótkim i długim horyzoncie czasowym.
Zaawansowany system monitoringu pozwala na wprowadzenie lepszej kontroli przyjmowania zgłoszeń (ang. admission control) oraz dynamiczne modyfikacje parametrów kontraktów QoS przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu subiektywnego postrzegania jakości usługi przez użytkownika końcowego (ang. Quality of Experience – QoE).
Nowatorstwo rozwiązania polega na wykonywaniu pomiarów w sposób ciągły w rozproszonej architekturze systemu monitorowania parametrów warstwy fizycznej i łącza danych oraz na wprowadzeniu mechanizmu korekcyjnego w oparciu o historyczne dane pomiarowe. Rozproszona architektura systemu pozwola na analizę i podejmowanie decyzji na poziomie poszczególnych węzłów sieci, przyspieszając w ten sposób proces reakcji na zmiany warunków transmisyjnych oraz minimalizując nadmiar przesyłanych informacji sygnalizacyjnych. Dodatkowym atutem jest możliwość wykrywania nowych węzłów sieci kratowej oraz możliwość ich konfiguracji do pracy w istniejącej topologii, w sposób niezaburzający działania skonfigurowanych już węzłów, a w przypadku wykrycia źródeł sygnału powodującego pogorszenie jakości świadczonych usług, możliwa jest dalsza rekonfiguracja węzłów sieci tak, aby minimalizować negatywny wpływ zjawisk interferencji.
Efektem końcowym projektu jest model architektury zaawansowanego systemu monitorowania parametrów warstwy fizycznej i łącza danych, którego pomiary poprawiają jakość świadczonych usług i który pozwala na optymalizację konfiguracji parametrów nadajników w węzłach bezprzewodowej sieci o strukturze kraty.
Poszczególne moduły tworzące architekturę systemu monitorowania zostały zaimplementowane w systemie operacyjnym Linux i uruchomione w węzłach testowej topologii sieci kratowej.
Osoba kontaktowa:
Partnerzy:
- SEA SOCIETÀ ELETTRICA DI FAVIGNANA SPA
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie