ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA
Opis kierunku:
Systemy IT, które będą rozwijane i wdrażane w perspektywie 3-5 lat wymagają wykwalifikowanych kadr – inżynierów z kompetencjami w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji systemów o rosnącej złożoności. Poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią rozwijać technologie i kreować rozwiązania spełniające wymagania gospodarki. Szczególnie poszukiwani są specjaliści, którzy w oparciu o zaawansowane technologie IT potrafią projektować, testować i wdrażać zupełnie nowe rozwiązania.
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja to studia dwustopniowe. Oferują rozwój osobisty i doskonałe przygotowanie do pracy zawodowej. Co rok aktualizowany program kształcenia obejmuje przedmioty obowiązkowe i obieralne, dzięki którym student kształtuje ścieżkę rozwoju zawodowego. Kierunek Elektronika i Telekomunikacja cieszy się dużą popularnością. Absolwenci są pracownikami cenionymi za rozległą wiedzę i umiejętności.
Co absolwent wie?
Absolwent studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja ma solidną wiedzę w zakresie cyfrowego przetwarzania i analizowania sygnałów, umiejętność programowania (Asembler, VHDL, C, C++, Java, Python), symulacji i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, programowania mikroprocesorów i systemów wbudowanych, systemów operacyjnych, a także walidacji urządzeń w rzeczywistym środowisku pracy i prowadzenia pomiarów. Posiada umiejętność projektowania i budowy urządzeń do komunikacji bezprzewodowej i światłowodowej, budowy operatorskich sieci komórkowych, sieci Wi-Fi klasy operatorskiej oraz tworzenia usług sieciowych. Absolwent zna zasady organizacji systemów i sieci oraz stosuje najlepsze wzorce w zakresie zarządzania nimi. Zna także zasady inżynierii ruchu i jakości usług. Rozumie architekturę i protokoły sieci Internet. W pracy badawczo-rozwojowej potrafi wykorzystać wiedzę o architekturach i systemach. Dla pasjonatów studia na tym kierunku są bramą do kariery naukowej.
Co absolwent potrafi ?
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja doskonale przygotowują do pracy w charakterze projektanta rozwiązań sprzętowo-programowych, opartych o specjalizowane analogowe i cyfrowe układy scalone, układy programowalne oraz procesory. Podczas budowy urządzeń elektronicznych, wśród nich telekomunikacyjnych, korzysta z narzędzi pomiarowych (generatory, oscyloskopy, testery protokołów, analizatory widma, karty pomiarowe). Potrafi przeprowadzać symulacje komputerowe układów elektronicznych. Potrafi konfigurować urządzenia (rutery, zapory ogniowe) oraz protokoły komunikacyjne w lokalnych i rozległych sieciach oraz usługi w sieciach. Potrafi zarządzać sieciami komputerowymi oraz diagnozować je, implementować algorytmy, tworzyć własne oprogramowanie układowe, kreować serwisy i rozwijać aplikacje sieciowe dla Internetu.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja na WIET są cenionymi specjalistami na rynku pracy. Podejmują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem systemów telekomunikacyjnych, w koncernach IT, które mając oddziały w Polsce rozwijają systemy komórkowe przyszłej generacji, albo u operatorów telekomunikacyjnych, gdzie trudnią się rozbudową i utrzymaniem światłowodowych i bezprzewodowych systemów teleinformatycznych, a także w firmach polskich, które zajmują się: projektowaniem i opracowywaniem systemów. Podejmują pracę w firmach pracujących nad rozwojem urządzeń i oprogramowania jak i tych, które oferują nowoczesne usługi cyfrowe.
Absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja zatrudniają między innymi: Motorola Solutions, Nokia Solutions and Networks, COMARCH, Capgemini, Ailleron, IBM, CISCO, Akamai i Semihalf.
Studia II stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale WIET umożliwiają wybór jednej z dwóch ścieżek rozwoju osobistego, nazywanych specjalnościami. Są to:
SPECJALNOŚĆ Systemy Wbudowane,
SPECJALNOŚĆ Sieci i Usługi.
Co absolwent wie ?
Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja – specjalność Systemy Wbudowane, posiada głęboką wiedzę w zakresie architektur komputerów, sprzętowej akceleracji obliczeń, systemów SoC, systemów operacyjnych pracujących w reżimie czasu rzeczywistego, projektowania układów mieszanych analogowo-cyfrowych, także w postaci scalonej ASIC, systemów komunikacyjnych klasy operatorskiej, systemów Internetu Rzeczy. W ramach specjalności Systemy Wbudowane, w zależności od indywidualnej ścieżki kształcenia, jest także specjalistą w zakresie badania niezawodności, kompatybilności elekromagnetycznej, bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz korzysta ze standardów i najlepszych praktyk odnoszących się do budowy, wdrażania i eksploatacji urządzeń elektronicznych.
Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja – specjalność Sieci i Usługi, doskonale zna i rozumie technologie IT, dzięki czemu potrafi w pełni wykorzystać ich potencjał. Zna założenia projektowe systemów komunikacyjnych jak również ich cechy użytkowe oraz możliwości w zakresie kreowania i świadczenia usług IT o wysokiej jakości, dostępności i niezawodności. Zna zasady projektowania, rozwoju, integracji i wdrażania systemów telekomunikacyjnych, w szczególności systemów światłowodowych, bezprzewodowych i komórkowych 5G. Wie, jak uzyskać oczekiwane cechy funkcjonalne i osiągnąć parametry wydajnościowe złożonych usług cyfrowych.
Co absolwent potrafi ?
Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja – specjalność Systemy Wbudowane potrafi projektować urządzenia z uwzględnieniem wymagań EMC, jakości usług oraz bezpieczeństwa funkcjonalnego (SIL). Potrafi projektować systemy transmisyjne, układy antenowe, sieci światłowodowe i radiowe, projektować wysokosprawne układy zasilające, zaprojektować układy sensorowe. Potrafi także ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć w zakresie systemów elektronicznych i technik cyfrowego przetwarzania danych do projektowania innowacyjnych urządzeń i układów elektronicznych, pola elektromagnetycznego, a także detektorów cząstek i pojedynczych fotonów.
Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja – specjalność Sieci i Usługi potrafi projektować systemy i sieci telekomunikacyjne według światowych wzorców i najlepszych praktyk. W rozwiązaniach uwzględnia wymagania funkcjonalne i poza funkcjonalne, w tym dotyczące wymaganej jakości usług oraz wymagań odnoszących się do cyberbezpieczeństwa. Potrafi projektować systemy komunikacyjne integrujące różne media transmisyjne i protokoły komunikacyjne. Potrafi wykorzystać nowe osiągnięcia w zakresie technik cyfrowego przetwarzania sygnałów, kodowania informacji, protokołów transmisji danych. Rozumie założenia i schematy różnych architektur systemów telekomunikacyjnych. Potrafi korzystać z nich przy projektowaniu nowych wielousługowych systemów i sieci telekomunikacyjnych. Wprowadza i weryfikuje rozwiązania o charakterze innowacyjnym.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja podejmują pracę w przedsiębiorstwach i działach badawczo-rozwojowych zajmujących się projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem specjalizowanych rozwiązań w zakresie elektroniki oraz systemów telekomunikacyjnych. Pracują w międzynarodowych koncernach IT, a także w firmach polskich, które zajmują się projektowaniem i rozwojem systemów komórkowych najnowszej generacji lub rozbudową i utrzymaniem światłowodowych i bezprzewodowych systemów teleinformatycznych. Podejmują pracę u operatorów telekomunikacyjnych, a także w firmach pracujących nad rozwojem systemów i oprogramowania, jak i tych, które komercyjnie oferują nowoczesne usługi cyfrowe.
Absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja zatrudniają przedsiębiorstwa: ABB, Ailleron, Akamai, COMARCH, Capgemini, CISCO, Motorola Solutions, Nokia Solutions and Networks, Ericsson, IBM, Semihalf.
Warto podkreślić, że absolwenci obydwu specjalności potrafią uczestniczyć w pracach zespołowych, kierują zespołami. Pełniąc funkcje kierownika projektu, korzystają z uznanych metod zarządzania projektami. W krótkim czasie awansują i obejmują stanowiska kierownicze.